Wkłucie pośrednie Midline
Miło mi poinformować, że skończyłam kurs „Dostępy naczyniowe pod kontrolą USG” w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki temu pacjenci u których występuje problem ze znalezieniem odpowiedniej żyły do podaży płynów i leków mają rozwiązanie. Wystarczy wezwać pielęgniarkę do domu i pod kontrolą USG zakładamy wkłucie pośrednie.
Dzięki uprzejmości przodownika wkłuć pośrednich w Polsce pana Macieja Latosa https://www.instagram.com/maciej_latos/ kilka ważnych informacji na temat Midline.
Czym jest cewnik pośredni (midline)?
To cewnik naczyniowy, który jest wprowadzany do dużej żyły obwodowej. Dostępne długości
cewników to od 4 cm do 25 cm i średnice od 2 Fr do 5 Fr.
Gdzie wprowadzany jest cewnik pośredni?
Cewnik jest wprowadzany na kończynie górnej, z końcówką umieszczoną w żyle obwodowej.
Jakie są wskazania do założenia cewnika pośredniego?
• terapia dożylna powyżej 6 dni
• trudny dostęp dożylny
• brak wskazań do cewnika centralnego
Którzy pacjenci mogą szczególnie skorzystać na cewnikach pośrednich?
• pacjenci z ryzykiem zakrzepowo-zatorowym
• pacjenci zagrożeni obrzękiem limfatycznym
• pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek i onkologiczni wymagający ochrony żył
Czy cewnik pośredni to wkłucie centralne?
Nie. Choć wygląda podobnie, cewnik pośredni kończy się w żyle obwodowej, a cewnik centralny
w żyle centralnej.
Czy cewnik pośredni to PICC (Cavafix/Lifecath)?
Nie. PICC (Cavafix/Lifecath) wprowadzany jest obwodowo, ale końcówka leży w żyle centralnej.
Jak długo utrzymuje się cewnik pośredni?
Od chwili założenia z cewnika można korzystać 29 dni, a w przypadku poprawnego działania
nawet do 6-8 tygodni.
Czy po założeniu cewnika wymagana jest kontrola RTG?
Nie. Cewnik pośredni umieszczany jest pod kontrolą USG i nie wymaga dodatkowej kontroli RTG.
Czy do cewnika pośredniego można podawać wszystkie leki?
Nie. Cewnik pośredni położony jest obwodowo. Leki należy podawać tak jak do krótkiej kaniuli
typu wenflon.
Czy do cewnika pośredniego można podawać żywienie pozajelitowe?
Nie. Wyjątkiem jest roztwór o osmolalności przystosowanej do podania obwodowego.
Czy cewnik pośredni przystosowany jest do szybkiej infuzji?
Nie. Cewniki pośrednie osiągają przepływ grawitacyjny od 4 do 67 ml/minutę, co odpowiada
wenflonowi 22G niebieskiemu oraz maksymalny przepływ ciśnieniowy do 7 ml/s.
Port naczyniowy
Port naczyniowy
Jestem świeżo po szkoleniu z obsługi portu naczyniowego prowadzonego przez jedna z wiodących firm produkujących sprzęt szpitalny.
„ Problem” z obsługą portu naczyniowego jest o tyle skomplikowany, że większość moich koleżanek i kolegów „po fachu” wiedzą co to jest, wiedzą teoretycznie co się z czym je ale… nikt nigdy nie miał okazji albo odwagi wbić igły do portu naczyniowego. Czyli teoria sobie a praktyka leży…
Zatem po kolei…
Czy można w ogóle robić cokolwiek z portem naczyniowym w domu? MOŻNA choć pani szkoląca twierdziła że port musi być obsługiwany w warunkach jałowych…zapytałam jeśli stworze sobie na stoliku w domu pacjenta jałową przestrzeń i będę przestrzegać wszystkich zasad aseptyki i antyseptyki, będę ubrana na jałowo to czy mogę? Pani nadal twierdziła że nie. Zapytałam dlaczego? No i tu sama sobie strzeliła w kostkę gdyż powiedziała- bo powietrze musi być jałowe…. Już pozostawię to bez komentarza a Państwu mówię, że port można obsługiwać w warunkach domowych lecz trzeba bardzo przestrzegać czystości i jałowości przestrzeni.
Czy z portu można pobrać krew? MOŻNA
Czy do portu można toczyć kroplówki? MOŻNA
Jak długo może być port nieużywany? DŁUGO a nawet może być z nami na całe życie, pod warunkiem że co 4-6 tygodni będziemy go płukać.
Czy do płukania używamy heparyny drobnocząsteczkowej? NIE jeśli lekarz nie zlecił inaczej
Jeśli nie używamy portu to czy musimy go czymś zaklejać? NIE
Czy pod igłę możemy włożyć jałowe gaziki? NIE!!!
Co mnie najbardziej zdziwiło to po pierwsze problem ze znalezieniem osoby która potrafi obsługiwać port naczyniowy a drugi to trudność z kupnem igły Hubera.
Akurat firma która prowadziła szkolenie produkuje super porty i super nowoczesne igły Hubera ze wszelkiego rodzaju zabezpieczeniami jednak problem jest jeden- przeznaczone są tylko do użytku szpitalnego, nawet nie ma ich w aptekach i sklepach medycznych! Czyli pacjent który jest pod opieka np. hospicjum domowego albo prywatnie chce sobie zamówić pobranie krwi w domu bo nie jest w stanie dojechać do szpitala, to nie może bo nie ma możliwości kupna igły. Ba, ja pielegniarkadodomu.pl chcąca jechać do takiego pacjenta a nie mająca igły nie mogę!
Oczywiście ja mam igły więc zawsze pojadę i pomogę natomiast jest to zdecydowanie duży problem.
Pacjencie z portem naczyniowym- pamiętaj aby zawsze mieć przy sobie „paszport” urządzenia. Jest to o tyle ważne że patrząc na dokument wiem jaką igłę mogę założyć, wiem kiedy był dokładnie zakładany, kiedy płukany, co było podawane, kiedy krew pobrana. To bardzo ważne informacje potrzebne do tego aby Twój „przyjaciel choroby” mógł Ci służyć i ulżyć w cierpieniu.
Usuwanie kleszcza
Pogoda coraz piękniejsza, ciepło na dworze słońce świeci, zatem ludzie zaczęli wychodzić z domów na spacery. Pomimo zaistniałej sytuacji na świecie, zaostrzenia co do izolacji społeczeństwa są coraz lżejsze zatem coraz więcej ludzi pojawi się w lasach, parkach oraz polanach. Natomiast kleszcze pojawiają się przy temperaturze 7 st C zatem ugryzienie kleszcza jest możliwe od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Spacerując nie trudno „złapać” kleszcza. Ugryzienie tego pajęczaka może spowodować liczne choroby które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Trzeba być przygotowanym na samodzielne usunięcie kleszcza lub wezwać pielęgniarkę do domu w celu profesjonalnego usunięcia kleszcza oraz możliwość przebadania kleszcza.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Borelioza– to wieloukładowa choroba zakaźna. Wywołują ją bakterie z grupy krętków: Borrelia burgdorferi przenoszone na człowieka przez kleszcze rodzaju Ixodes. Do zakażenia dochodzi przez ślinę lub wymioty kleszcza.
Objawy boreliozy zlokalizowanej: rumień wędrujący- po 1-4 tygodni od ugryzienia pojawia się zaczerwienienie w postaci okręgu wkoło miejsca ugryzienia, objawy grypopodobne, naciek limfocytarny- czerwony niebolesny guzek najczęściej pojawia się na małżowinie usznej, mosznie, sutkach.
Objawy boreliozy rozproszonej- nawracające zapalenie stawów, ból głowy jako jedyny objaw zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie mięśnia sercowego.
Objawy boreliozy przewlekłej-zanikowe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie stawów,zapalenie mięśni.
Kleszczowe zapalenie mózgu- do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia przez kleszcza zakażonego. Choroba przebiega dwufazowo. Początkowo objawy są grypopodobne, dodatkowo wymioty, nudności biegunka. Takie objawy trwają około 7 dni a u 80% chorych w tym czasie dochodzi do samoistnego wyleczenia. U pozostałej grupy rozwijają się tzw. neuroinfekcje czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu lub zapalenie rdzenia kręgowego. U większości zakażonych objawy mijają po około 3-4 tygodniach.
Babeszjoza- choroba pasożytnicza występująca u ludzi i zwierząt wywoływana przez pierwotniaki Babesia przenoszone przez kleszcze rodzaju Ixodes. U większości społeczeństwa jeśli dojdzie do zakażenia babeszjoza przechodzi bezobjawowo. Natomiast jeśli przyjmie postać objawową może przypominać objawy malarii. Objawy występują zwykle pi 1-4 tygodniach od zakażenia. Pojawiają się objawy grypopodobne gorączka, dreszcze, potliwość, zmęczenie, ból mięśniowo stawowy, nudności, wymioty. W padaniu palpacyjnym można wyczuć powiększenie wątroby i śledziony.
Ugryzienie przez kleszcza może dodatkowo wywołać choroby: anaplazmozę oraz riketsjozę.
JAK USUNĄĆ KLESZCZA
Kleszcza należy usunąć najszybciej jak to możliwe. Im dłużej kleszcz jest w ciele tym większe prawdopodobieństwo zakażenia patogenami. Ukłucie kleszcza jest bezbolesne, gdyż zawiera on w swojej ślinie środek znieczulający, dlatego bardzo ważne jest oglądanie swojego ciała po leśnych wycieczkach lub spacerach.
Aby usunąć kleszcza potrzebujemy narzędzia w postaci pęsety, peana lub specjalnego narzędzia które możemy kupi w aptece. Najważniejsza zasada bez względu na używane narzędzie to aby złapać kleszcza jak najbliżej skóry. To powstrzymuje przez możliwością zgniecenia kleszcza i wydostania się całej zawartości odwłoka z płynami ustrojowymi do organizmy człowieka.
Kleszcza usuwamy powoli, pionowo, nie używając gwałtownych ruchów, delikatnie jak najbliżej skóry.
CO JEŚLI KAWAŁEK KLESZCZA ZOSTANIE W CIELE?
Usunięcie kleszcza nie jest w cale łatwą czynnością. Podczas usuwania kleszcza bardzo często dochodzi do urwania kleszcza w połowie i odwłok odchodzi natomiast w ciele pozostaje „głowa” kleszcza. Co w takiej sytuacji? Nasz organizm jest na tyle mądry że potraktuje to jako ciało obce i usunie je samo. Nie należy rozgrzebywać rany, nie wolno wydłubywać tych resztek ponieważ może dojść do zakażenia miejsca ukłucia.
Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia psikamy np. Octeniseptem i zostawiamy NIE ZAKLEJONE!
OBSERWACJA
Po usunięciu kleszcza bardzo ważna jest obserwacja miejsca ukłucia. Należy pamiętać aby codziennie przez około 4 tygodnie obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli w tym czasie pojawi się zaczerwienienie, ból, obrzęk należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania w kierunku chorób przenoszonych przez kleszcze.
BADANIE KLESZCZA
W Polsce około 30% kleszczy jest nosicielami groźnych dla człowieka chorób. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość przebadania takiego kleszcza w kierunku wykluczenia jego zakażenia.
Po usunięciu kleszcza na życzenie pacjenta pakujemy go to pojemnika na mocz oraz woreczka strunowego. Następnie przekazujemy go kurierowi który przewozi kleszcza do laboratorium genetycznego. Na wynik pacjent oczekuje około 7 dni. Pacjent może samodzielnie oddać kleszcza do badania w szpitalu zakaźnym lub specjalistycznym firmom prowadzącym działalność laboratoryjną. Polecamy stronę www.zbadajkleszcza.pl
Czy lewatywa boli?
SKUTECZNE METODY OCZYSZCZANIA JELIT.
Lewatywa to podanie dojelitowe około 2 litrów płynu w temperaturze 36-38 st C. przez odbyt. Płynem tym może być woda przegotowana, woda destylowana, sól fizjologiczna. Do “czystej” wody można dodać kilkanaście kropli oleju rycynowego, łyżkę soli, sok z cytryny lub oliwę w celu dodatkowego pobudzenia jelit i wzmocnienia perystaltyki.
W JAKIM CELU WYKONUJEMY LEWATYWĘ?
Wskazania do wykonania lewatywy to problemy jelitowe takie jak zaparcia i skurcze, brak stolca powyżej 7 dni, przygotowanie do zabiegu kolonoskopii (wymóg w niektórych przychodniach), czasami przed porodem lub zabiegiem operacyjnym na jamie brzusznej, przed seksem analnym.
ZESTAW DO LEWATYWY.
Taki gotowy zestaw z drenem oraz workiem możemy kupić w aptece lub internecie.
SPOSÓB WYKONANIA LEWATYWY
- Napełniamy worek przygotowaną wodą.
- Zawieszamy worek na stojaku, wieszaku na wysokość około 1-1,5 metra tak aby było nam wygodnie sięgnąć. Wysokość ma duże znaczenie gdyż jak powiesimy niżej będzie zbyt małe ciśnienie wody i nie będzie leciała z odpowiednia prędkością, natomiast zbyt wysoko może powodować zbyt dużą prędkość i doprowadzić do uszkodzenia jelita grubego. Wypełniamy dren płynem.
- Lewatywę najlepiej wykonać w łazience zabezpieczając miejsce na którym się położymy np.podkładem jednorazowym.
- Kładziemy się na lewym boku, podginamy nogi pod brodę, pośladki wypinamy.
- Końcówkę drenu smarujemy wazeliną lub czymś tłustym (zmniejsza tarcie i ryzyko uszkodzenia odbytu, a także niweluje ból przy wprowadzaniu drenu) i wprowadzamy do odbytu na głębokość 8-10 cm.
- Zaczynamy powolny wlew płynu odkręcając kranik lub uwalniając zacisk. Jeśli czujemy zbyt duże parcie można czynność tą na chwile przerwać, nie usuwając drenu z odbytu jedynie przeczekać chwilkę.
- Po wpuszczeniu całego płynu usuwamy dren z odbytu delikatnie go wysuwając i układamy się na prawym boku na około 10 min.
- Po tym czasie powinno nastąpić obfite wypróżnienie.
PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA LEWATYWY
- Uchyłki jelita grubego
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Choroba Leśniowskiego-Crohna
- Niewydolność układu krążenia
- Operacja na jamie brzusznej przebyta nie krócej niz 6 tygodni wcześniej.
CZY BOLI?
Zwykle wykonanie lewatywy jest bezbolesne. Jest to zabieg krępujący (jeśli wykonuje go druga osoba) i powodujący dyskomfort dlatego ważne jest aby zachować i poszanować intymność pacjenta. Jedyne dolegliwości bólowe jakie może odczuwać pacjent występują wtedy kiedy są guzki krwawnicze (hemoroidy) w okolicy odbytu. Należy użyć wtedy większej ilości wazeliny lub użyć maści znieczulającej np. Lignocainy w żelu.
JAK CZĘSTO MOŻNA ROBIĆ LEWATYWĘ?
Lewatywę należy wykonywać według wskazań medycznych. Jeśli oczyszczamy jelito przed seksem analnym nie należy powtarzać wlewu częściej niż 2x w tygodniu gdyż może dojść do odwodnienia organizmu lub uszkodzenia motoryki jelita grubego.
Usuniecie klamerek po operacji
Szew mechaniczny, klamerki, metalowe szwy to wszystko jest określeniem sposobu i materiału potrzebnego do zeszycia rany po operacji.
Kiedy chirurdzy zakładają metalowe szwy?
Szew mechaniczny zakładany jest w miejscach szczególnie trudnych do zeszycia standardowego. Stosowany jest przede wszystkim w zespoleniach jelitowych, naczyniowych i skórnych. Niewątpliwie klamerki mają wiele zalet do zastosowania:
-skraca czas operacji- bardzo szybko zakłada się szew mechaniczny poprzez użycie specjalnego narzędzia zwanego staplerem.
-niezbyt duża traumatyzacja tkanek- czyli brzegi rany są zbliżone do siebie na równi
-odpowiednie naciągnięcie brzegów rany co powoduje lepsze ukrwienie i szybsze wygojenie oraz zapobiega martwicy tkanek
-bardzo szczelne zespolenie co jest niezwykle ważne podczas operacji w chirurgii przewodu pokarmowego oraz chirurgii naczyniowej
Kiedy jest najlepszy czas na usunięcie klamerek?
Metalowy szew usuwamy zwykle zgodnie z zaleceniem ze szpitala/gabinetu. Zazwyczaj jest to od 7 do 14 dni w zależności od rodzaju operacji oraz miejsca rany.
Usuwanie metalowych klamerek jest bezbolesne i bardzo szybkie. Aby usunąć szew potrzebujemy specjalnego narzędzia które oczywiście jest jednorazowego użytku. Po usunięciu metalowego szwu bliznę dezynfekujemy i jeśli jest jeszcze potrzeba zabezpieczamy opatrunkiem.
Usuwanie szwów po cięciu cesarskim
Poród przez cięcie cesarskie jest operacją na jamie brzusznej polegającą na wyjęciu płodu z brzucha matki. Wykonuje się je tylko we ściśle określonych sytuacjach np.w położeniu pośdalkowym dziecka lub bardzo dużej masie urodzeniowej powyżej 4 kg. Cięcie cesarskie jest operacją planową wykonywaną przeważnie w 39 tygodniu ciąży.
Poród przez cięcie cesarskie polega na przecięciu powłok brzusznych na wysokości spojenia łonowego. Cięcie jest poziome i zwykle ma ok.15 cm długości. Rana zszyta jest tak zwanym szwem ciągłym czyli jest to szew śródskórny zaczynający się zwykle z prawej strony rany (wystająca „niteczka”) a kończącym się z lewej strony (druga wystająca „niteczka”).
W okresie połogu kobieta po cięciu cesarskim musi dbać o operowane miejsce. Zaleca się aby po cesarce przemywać ranę 2x dziennie płynem odkażającym zawierającym oktenidynę (Octenisept) lub PHMB –
(poliheksanid np. (SutriSept). Po około 7-10 dobach od cesarki zaleca się usunięcie szwu. Można zrobić to w przychodni przyszpitalnej (kobieta przy wypisie ze szpitala dostaje skierowanie) lub można wezwać pielęgniarkę do domu.
Czy pielęgniarka może usunąć szew po cięciu cesarskim?
Według polskiego prawa pielęgniarka posiadająca specjalizację z pielęgniarstwa chirurgicznego może samodzielnie usunąć szew bądź szwy. Szew śródskórny który jest zakładany po cesarce jest na pozór najtrudniejszym szwem do usunięcia dlatego tak ważne jest aby robiła to wykwalifikowana i doświadczona pielęgniarka.
Szew po cesarce można usunąć w domu pacjentki. Wykonuje się to zwykle w 7-10 dobie po zabiegu. Sam zabieg usuwania szwu po cięciu cesarskim jest bezbolesny i trwa ok 15 min. Polega na oczyszczeniu rany płynem odkażającym, przecięciu „niteczki” z lewej strony i delikatnym nawijaniu owej „niteczki” na jałowe narzędzie (pean) z prawej strony. Nie zaleca się „ciągnięcia” całej długiej nitki gdyż jest to dość nieprzyjemne doznanie dla pacjentki. Po wyjęciu całej nitki oczyszczamy ponownie ranę płynem odkażającym, wycieramy do sucha gazikami.
Pielęgnacja blizny po cesarce
Po wyjęciu szwu po cięciu cesarskim pozostaje blizna długości około 15 cm. Zaleca się aby po usunięciu szwu jeszcze przez 3 dni pielęgnować bliznę poprzez przemywanie jej płynem odkażającym dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Ogromną rolę w procesie gojenia się rany po cesarce ma wietrzenie rany. W miarę możliwości zaleca się „wystawianie” podbrzusza na powietrze. Po usunięciu szwu po cięciu cesarskim kobieta może się kąpać. Po około 4 tygodniach od zabiegu można zacząć stosować plastry na blizny aby była ona jak najmniej widoczna.
Nikt Ci o tym nie powie a ja tak
-cesarka to operacja i jak każda inna jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia
-cesarka na życzenie „oficjalnie” nie istnieje
-po cesarce mamy nieznacznie mniejsze ilości odchodów połogowych niż po normalnym porodzie
po cesarce mamy do 6 miesięcy „niewładny” dół brzucha, a jest to spowodowane przecięciem nerwów
– nieprawdą jest, że po cesarce nigdy nie dotknie nas problem nietrzymania moczu (sama ciąża jest predyspozycją do tego schorzenia)
– opatrunek na ranę zakładają bezpośrednio po zabiegu a po około 6 godzinach zdejmują i chodzimy bez opatrunku ze szwami na wierzchu
– krwiak (siniak) na spojeniu łonowym jest czymś normalnym- nie martw się
– jeśli masz duży brzuch poporodowy lub jesteś kobietą otyłą lepiej i bezpieczniej zostawić szew i wyjąć go w 10 dobie
– plasterki lub kremy na bliznę stosujemy dopiero po odpadnięciu wszystkich strupków nie wcześniej niż 6 tygodni od porodu
Jelitówka równa się kroplówka?
Grypa jelitowa inaczej zwana grypą żołądkową lub potocznie jelitówką to nieżyt żołądka i jelit spowodowany wirusami ale nie wirusem grypy. Jest to choroba zakaźna bardzo łatwo rozprzestrzeniającą się wśród domowników, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny- mycie rąk, mycie warzyw i owoców oraz w miarę możliwości unikanie większej ilości osób tj.przedszkole, szkoła, praca. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą pokarmową ale jest również ryzyko zakażenia drogą kropelkową.
Grypę jelitową wywołują wirusy -adenowirus, rotawirus, norowirus, astrowirus, kalciwirus
Objawy grypy jelitowej
Okres inkubacji czyli bezobjawowy czas od zakażenia do wystąpienia objawów trwa zwykle 2, 3 dni. Po tym czasie zaczynają pojawiać się wymioty i biegunka czyli dwa najbardziej typowe objawy jelitówki. Dodatkowo może pojawić się gorączka, ból brzucha, osłabienie, bóle głowy, nudności.
W grypie jelitowej biegunka utrzymuje sie przeważnie 3,4 dnia ale może się przedłużyć do 9 dni. Jeśli po tym czasie nadal występują wyżej wymienione objawy grypy żołądkowej należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Leczenie grypy jelitowej.
W momencie kiedy już wiemy że zachorowaliśmy na grypę jelitową należy przede wszystkim zastosować odpowiednia dietę, gdyż nie istnieje lek typowo na grypę żołądkową. Pierwszego dnia kiedy występują silne wymioty i biegunka najlepiej nie jeść w ogóle. Trzeba pić bardzo dużo wody- często a małymi porcjami. Woda może być niegazowana lub przegotowana najlepiej chłodna, można przyjmować elektrolity dostępne w aptece bez recepty oraz pić herbatki ziołowe z melisy, szałwii lub rumianku (jeśli nie występuje uczulenie na którekolwiek zioło).
WAŻNE! Nie należy pić mięty ani czarnej gorzkiej herbaty. Oba te napoje powodują wydzielanie zwiększonej ilości soków trawiennych co dodatkowo podrażnia błonę śluzową żołądka.
Drugiego dnia aby pobudzić jelita do pracy można spróbować wprowadzić pierwszy posiłek czyli np.sucharki, krakersy lub popularna zupka ryżowa czyli ryż ugotowany na rosole można dodać odrobinę marchewki. Ważne jest aby taką zupkę posolić ( poprawia smak ale tez dostarczamy utracone jony sodu).
Kolejnego dnia można zacząć wprowadzać gotowane mięso np z indyka lub twarożek ale pamiętać należy aby porcje jedzenia były małe a często spożywane. Dieta ogólnie powinna być lekkostrawna czyli bez posiłków smażonych, pieczonych, tłustych, pikantnych, bardzo słodkich.
W grypie żołądkowej należy unikać spożywania świeżych warzyw i owoców, picia napoi gazowanych, spożywania alkoholu. Dietę należy utrzymywać do całkowitego ustąpienia wszystkich objawów grypy żołądkowej.
GRYPA JELITOWA U DZIECI- BIEGUNKA
Biegunka u dzieci to oddawanie więcej niż dwa razy dziennie płynnego lub półpłynnego stolca. Nie należy zapobiegać biegunce poprzez stosowanie środków farmakologicznych gdyż dzięki niej szybciej wydalane są bakterie z jelit tym samym przyspieszając wyzdrowienie.
Epizody biegunkowe są bardzo groźne u noworodków niż u niemowląt i dzieci małych.
U noworodka przyczyną biegunki może być przekarmienie jednak częściej przyczyną są zakażenia wirusowe czyli grypa jelitowa wywołana przez rotawirusa- żółta, pojawiająca się nagle i w bardzo dużej ilości kupa. Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego np.poprzez bakterię Escherichia coli stolec jest zielony, cuchnący z domieszką śluzu. Dla dzieci bardzo groźne jest zakażenie Salmonellą w stolcu dodatkowo pojawia się domieszka krwi, brzuch jest napięty, pojawiają się wymioty, dreszcze, gorączka, drgawki. Dochodzi do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu i zagrożenia zdrowia i życia noworodka.
W grypie jelitowej u dzieci i niemowląt tak samo jak i u dorosłych najważniejszym etapem leczenia i zapobiegania powikłaniom jest nawadnianie organizmu i wprowadzanie odpowiedniej diety.
DIETA U DZIECI Z NIEŻYTEM ŻOŁĄDKOWO-JELITOWYM
Nie zmuszaj dziecka do jedzenia- układ trawienny potrzebuje czasu na odzyskanie równowagi.
W ostrej fazie kiedy występują obfite wymioty i biegunka podawaj jedynie duże ilości płynów w małych porcjach. Należy podawać chłodną wodę niegazowaną\ przegotowaną, herbatki z melisy, rozcieńczony rosół.
Należy unikać podawania mleka i jego produktów podczas biegunki oraz na 3 tygodnie po ustąpieniu objawów.
Po około dobie od wystąpienia objawów można spróbować podać pierwszy posiłek. Mogą to być wafle ryżowe, sucharki namoczone w herbacie, herbatniki niesłodzone, zupka ryżowa z marchewką.
Unikaj podawania surowych warzyw i owoców.
Nie podawaj herbatki z mięty i czarnej gorzkiej herbaty gdyż oba te płyny powodują zwiększenie wydzielania soków trawiennych a tym samym bardziej podrażnia błonę śluzową żołądka.
Przykładowy jadłospis i zdrowe przepisy na potrawy dla dzieci na stronie https://www.instagram.com/melallove/
KIEDY KROPLÓWKA?
Jeśli objawy grypy żołądkowej u dorosłego człowieka są bardzo nasilone, po pierwszej dobie nadal nie ma możliwości aby zacząć przyjmować stałe pokarmy należy rozważyć podłączenie kroplówki dożylnej w celu nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów utraconych z wymiotami i biegunką. Nie ma konieczności udawania się do NPL, przychodni czy szpitala aby dostać taką kroplówkę. Należy wezwać lekarza bądź pielęgniarkę do domu. W komfortowych warunkach własnego zacisza domowego przetoczone zostaną płyny oraz w razie konieczności podane leki przeciwwymiotne.
https://www.instagram.com/melallove
U dzieci bez poznania przyczyny wystąpienia biegunki i wymiotów nie należy w warunkach domowych podawać żadnych płynów i leków dożylnie.