Szew mechaniczny, klamerki, metalowe szwy to wszystko jest określeniem sposobu i materiału potrzebnego do zeszycia rany po operacji.

Kiedy chirurdzy zakładają metalowe szwy?
Szew mechaniczny zakładany jest w miejscach szczególnie trudnych do zeszycia standardowego. Stosowany jest przede wszystkim w zespoleniach jelitowych, naczyniowych i skórnych. Niewątpliwie klamerki mają wiele zalet do zastosowania:
-skraca czas operacji- bardzo szybko zakłada się szew mechaniczny poprzez użycie specjalnego narzędzia zwanego staplerem.
-niezbyt duża traumatyzacja tkanek- czyli brzegi rany są zbliżone do siebie na równi
-odpowiednie naciągnięcie brzegów rany co powoduje lepsze ukrwienie i szybsze wygojenie oraz zapobiega martwicy tkanek
-bardzo szczelne zespolenie co jest niezwykle ważne podczas operacji w chirurgii przewodu pokarmowego oraz chirurgii naczyniowej
Kiedy jest najlepszy czas na usunięcie klamerek?
Metalowy szew usuwamy zwykle zgodnie z zaleceniem ze szpitala/gabinetu. Zazwyczaj jest to od 7 do 14 dni w zależności od rodzaju operacji oraz miejsca rany.
Usuwanie metalowych klamerek jest bezbolesne i bardzo szybkie. Aby usunąć szew potrzebujemy specjalnego narzędzia które oczywiście jest jednorazowego użytku. Po usunięciu metalowego szwu bliznę dezynfekujemy i jeśli jest jeszcze potrzeba zabezpieczamy opatrunkiem.