Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni

Port naczyniowy 

Jestem świeżo po szkoleniu z obsługi portu naczyniowego prowadzonego przez jedna z wiodących firm produkujących sprzęt szpitalny. 

„ Problem” z obsługą portu naczyniowego jest o tyle skomplikowany, że większość moich koleżanek i kolegów „po fachu” wiedzą co to jest, wiedzą teoretycznie co się z czym je ale… nikt nigdy nie miał okazji albo odwagi wbić igły do portu naczyniowego. Czyli teoria sobie a praktyka leży…

Zatem po kolei…

Czy można w ogóle robić cokolwiek z portem naczyniowym w domu? MOŻNA choć pani szkoląca twierdziła że port musi być obsługiwany w warunkach jałowych…zapytałam jeśli stworze sobie na stoliku w domu pacjenta jałową przestrzeń i będę przestrzegać wszystkich zasad aseptyki i antyseptyki, będę ubrana na jałowo to czy mogę? Pani nadal twierdziła że nie. Zapytałam dlaczego? No i tu sama sobie strzeliła w kostkę gdyż powiedziała- bo powietrze musi być jałowe…. Już pozostawię to bez komentarza a Państwu mówię, że port można obsługiwać  w warunkach domowych lecz trzeba bardzo przestrzegać czystości i jałowości przestrzeni.

Czy z portu można pobrać krew? MOŻNA

Czy do portu można toczyć kroplówki? MOŻNA

Jak długo może być port nieużywany? DŁUGO a nawet może być z nami na całe życie, pod warunkiem że co 4-6 tygodni będziemy go płukać.

Czy do płukania używamy heparyny drobnocząsteczkowej? NIE jeśli lekarz nie zlecił inaczej

Jeśli nie używamy portu to czy musimy go czymś zaklejać? NIE

Czy pod igłę możemy włożyć jałowe gaziki? NIE!!!

Co mnie najbardziej zdziwiło to po pierwsze problem ze znalezieniem osoby która potrafi obsługiwać port naczyniowy a drugi to trudność z kupnem igły Hubera.

Akurat firma która prowadziła szkolenie produkuje super porty i super nowoczesne igły Hubera ze wszelkiego rodzaju zabezpieczeniami jednak problem jest jeden- przeznaczone są tylko do użytku szpitalnego, nawet nie ma ich w aptekach i sklepach medycznych! Czyli pacjent który jest pod opieka np. hospicjum domowego albo prywatnie chce sobie zamówić pobranie krwi w domu bo nie jest w stanie dojechać do szpitala, to nie może bo nie ma możliwości kupna igły. Ba, ja pielegniarkadodomu.pl chcąca jechać do takiego pacjenta a nie mająca igły nie mogę!

Oczywiście ja mam  igły więc zawsze pojadę i pomogę natomiast jest to zdecydowanie duży problem.

Pacjencie z portem naczyniowym- pamiętaj aby zawsze mieć przy sobie „paszport” urządzenia. Jest to o tyle ważne że patrząc na dokument wiem jaką igłę mogę założyć, wiem kiedy był dokładnie zakładany, kiedy płukany, co było podawane, kiedy krew pobrana. To bardzo ważne informacje potrzebne do tego aby Twój „przyjaciel choroby” mógł Ci służyć i ulżyć w cierpieniu.

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: