Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni

poród przez ciecie cesarskie
poród przez cięcie cesarskie

Poród przez cięcie cesarskie jest operacją na jamie brzusznej polegającą na wyjęciu płodu z brzucha matki. Wykonuje się je tylko we ściśle określonych sytuacjach np.w położeniu pośdalkowym dziecka lub bardzo dużej masie urodzeniowej powyżej 4 kg. Cięcie cesarskie jest operacją planową wykonywaną przeważnie w 39 tygodniu ciąży.

Poród przez cięcie cesarskie polega na przecięciu powłok brzusznych na wysokości spojenia łonowego. Cięcie jest poziome i zwykle ma ok.15 cm długości. Rana zszyta jest tak zwanym szwem ciągłym czyli jest to szew śródskórny zaczynający się zwykle z prawej strony rany (wystająca „niteczka”) a kończącym się z lewej strony (druga wystająca „niteczka”).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie szew-srod-ciagl-zdj-2.jpg

W okresie połogu kobieta po cięciu cesarskim musi dbać o operowane miejsce. Zaleca się aby po cesarce przemywać ranę 2x dziennie płynem odkażającym zawierającym oktenidynę (Octenisept) lub PHMB –
(poliheksanid np. (SutriSept). Po około 7-10 dobach od cesarki zaleca się usunięcie szwu. Można zrobić to w przychodni przyszpitalnej (kobieta przy wypisie ze szpitala dostaje skierowanie) lub można wezwać pielęgniarkę do domu.

Czy pielęgniarka może usunąć szew po cięciu cesarskim?

Według polskiego prawa pielęgniarka posiadająca specjalizację z pielęgniarstwa chirurgicznego może samodzielnie usunąć szew bądź szwy. Szew śródskórny który jest zakładany po cesarce jest na pozór najtrudniejszym szwem do usunięcia dlatego tak ważne jest aby robiła to wykwalifikowana i doświadczona pielęgniarka.

Szew po cesarce można usunąć w domu pacjentki. Wykonuje się to zwykle w 7-10 dobie po zabiegu. Sam zabieg usuwania szwu po cięciu cesarskim jest bezbolesny i trwa ok 15 min. Polega na oczyszczeniu rany płynem odkażającym, przecięciu „niteczki” z lewej strony i delikatnym nawijaniu owej „niteczki” na jałowe narzędzie (pean) z prawej strony. Nie zaleca się „ciągnięcia” całej długiej nitki gdyż jest to dość nieprzyjemne doznanie dla pacjentki. Po wyjęciu całej nitki oczyszczamy ponownie ranę płynem odkażającym, wycieramy do sucha gazikami.

Pielęgnacja blizny po cesarce

Po wyjęciu szwu po cięciu cesarskim pozostaje blizna długości około 15 cm. Zaleca się aby po usunięciu szwu jeszcze przez 3 dni pielęgnować bliznę poprzez przemywanie jej płynem odkażającym dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Ogromną rolę w procesie gojenia się rany po cesarce ma wietrzenie rany. W miarę możliwości zaleca się „wystawianie” podbrzusza na powietrze. Po usunięciu szwu po cięciu cesarskim kobieta może się kąpać. Po około 4 tygodniach od zabiegu można zacząć stosować plastry na blizny aby była ona jak najmniej widoczna.


Nikt Ci o tym nie powie a ja tak

-cesarka to operacja i jak każda inna jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia

-cesarka na życzenie „oficjalnie” nie istnieje

-po cesarce mamy nieznacznie mniejsze ilości odchodów połogowych niż po normalnym porodzie

po cesarce mamy do 6 miesięcy „niewładny” dół brzucha, a jest to spowodowane przecięciem nerwów

– nieprawdą jest, że po cesarce nigdy nie dotknie nas problem nietrzymania moczu (sama ciąża jest predyspozycją do tego schorzenia)

– opatrunek na ranę zakładają bezpośrednio po zabiegu a po około 6 godzinach zdejmują i chodzimy bez opatrunku ze szwami na wierzchu

– krwiak (siniak) na spojeniu łonowym jest czymś normalnym- nie martw się

– jeśli masz duży brzuch poporodowy lub jesteś kobietą otyłą lepiej i bezpieczniej zostawić szew i wyjąć go w 10 dobie

– plasterki lub kremy na bliznę stosujemy dopiero po odpadnięciu wszystkich strupków nie wcześniej niż 6 tygodni od porodu

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: