Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni

Grypa jelitowa inaczej zwana grypą żołądkową lub potocznie jelitówką to nieżyt żołądka i jelit spowodowany wirusami ale nie wirusem grypy. Jest to choroba zakaźna bardzo łatwo rozprzestrzeniającą się wśród domowników, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny- mycie rąk, mycie warzyw i owoców oraz w miarę możliwości unikanie większej ilości osób tj.przedszkole, szkoła, praca. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą pokarmową ale jest również ryzyko zakażenia drogą kropelkową. 

Grypę jelitową wywołują wirusy -adenowirus, rotawirus, norowirus, astrowirus, kalciwirus

Objawy grypy jelitowej

Okres inkubacji czyli bezobjawowy czas od zakażenia do wystąpienia objawów trwa zwykle 2, 3 dni. Po tym czasie zaczynają pojawiać się wymioty i biegunka czyli dwa najbardziej typowe objawy jelitówki. Dodatkowo może pojawić się gorączka, ból brzucha, osłabienie, bóle głowy, nudności.

W grypie jelitowej biegunka utrzymuje sie przeważnie 3,4 dnia ale może się przedłużyć do 9 dni. Jeśli po tym czasie nadal występują wyżej wymienione objawy grypy żołądkowej należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Leczenie grypy jelitowej.

W momencie kiedy już wiemy że zachorowaliśmy na grypę jelitową należy przede wszystkim zastosować odpowiednia dietę, gdyż nie istnieje lek typowo na grypę żołądkową. Pierwszego dnia kiedy występują silne wymioty i biegunka najlepiej nie jeść w ogóle. Trzeba pić bardzo dużo wody- często a małymi porcjami. Woda może być niegazowana lub przegotowana najlepiej chłodna, można przyjmować elektrolity dostępne w aptece bez recepty oraz pić herbatki ziołowe z melisy, szałwii lub rumianku (jeśli nie występuje uczulenie na którekolwiek zioło).

WAŻNE! Nie należy pić mięty ani czarnej gorzkiej herbaty. Oba te napoje powodują wydzielanie zwiększonej ilości soków trawiennych co dodatkowo podrażnia błonę śluzową żołądka.

Drugiego dnia aby pobudzić jelita do pracy można spróbować wprowadzić pierwszy posiłek czyli np.sucharki, krakersy lub popularna zupka ryżowa czyli ryż ugotowany na rosole można dodać odrobinę marchewki. Ważne jest aby taką zupkę posolić ( poprawia smak ale tez dostarczamy utracone jony sodu).

Kolejnego dnia można zacząć wprowadzać gotowane mięso np z indyka lub twarożek ale pamiętać należy aby porcje jedzenia były małe a często spożywane. Dieta ogólnie powinna być lekkostrawna czyli bez posiłków smażonych, pieczonych, tłustych, pikantnych, bardzo słodkich.

W grypie żołądkowej należy unikać spożywania świeżych warzyw i owoców, picia napoi gazowanych, spożywania alkoholu. Dietę należy utrzymywać do całkowitego ustąpienia wszystkich objawów grypy żołądkowej. 

GRYPA JELITOWA U DZIECI- BIEGUNKA

Biegunka u dzieci to oddawanie więcej niż dwa razy dziennie płynnego lub półpłynnego stolca. Nie należy zapobiegać biegunce poprzez stosowanie środków farmakologicznych gdyż dzięki niej szybciej wydalane są bakterie z jelit tym samym przyspieszając wyzdrowienie.

Epizody biegunkowe są bardzo groźne u noworodków niż u niemowląt i dzieci małych.

U noworodka przyczyną biegunki może być przekarmienie jednak częściej przyczyną są zakażenia wirusowe czyli grypa jelitowa wywołana przez rotawirusa- żółta, pojawiająca się nagle i w bardzo dużej ilości kupa. Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego np.poprzez bakterię Escherichia coli stolec jest zielony, cuchnący z domieszką śluzu. Dla dzieci bardzo groźne jest zakażenie Salmonellą w stolcu dodatkowo pojawia się domieszka krwi, brzuch jest napięty, pojawiają się wymioty, dreszcze, gorączka, drgawki. Dochodzi do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu i zagrożenia zdrowia i życia noworodka.

W grypie jelitowej u dzieci i niemowląt tak samo jak i u dorosłych najważniejszym etapem leczenia i zapobiegania powikłaniom jest nawadnianie organizmu i wprowadzanie odpowiedniej diety. 

DIETA U DZIECI Z NIEŻYTEM ŻOŁĄDKOWO-JELITOWYM

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia- układ trawienny potrzebuje czasu na odzyskanie równowagi.
W ostrej fazie kiedy występują obfite wymioty i biegunka podawaj jedynie duże ilości płynów w małych porcjach. Należy podawać chłodną wodę niegazowaną\ przegotowaną, herbatki z melisy, rozcieńczony rosół.
Należy unikać podawania mleka i jego produktów podczas biegunki oraz na 3 tygodnie po ustąpieniu objawów.
Po około dobie od wystąpienia objawów można spróbować podać pierwszy posiłek. Mogą to być wafle ryżowe, sucharki namoczone w herbacie, herbatniki niesłodzone, zupka ryżowa z marchewką.
Unikaj podawania surowych warzyw i owoców.
Nie podawaj herbatki z mięty i czarnej gorzkiej herbaty gdyż oba te płyny powodują zwiększenie wydzielania soków trawiennych a tym samym bardziej podrażnia błonę śluzową żołądka.
Przykładowy jadłospis i zdrowe przepisy na potrawy dla dzieci na stronie https://www.instagram.com/melallove/

KIEDY KROPLÓWKA?

Jeśli objawy grypy żołądkowej u dorosłego człowieka są bardzo nasilone, po pierwszej dobie nadal nie ma możliwości aby zacząć przyjmować stałe pokarmy należy rozważyć podłączenie kroplówki dożylnej w celu nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów utraconych z wymiotami i biegunką. Nie ma konieczności udawania się do NPL, przychodni czy szpitala aby dostać taką kroplówkę. Należy wezwać lekarza bądź pielęgniarkę do domu. W komfortowych warunkach własnego zacisza domowego przetoczone zostaną płyny oraz w razie konieczności podane leki przeciwwymiotne. 

https://www.instagram.com/melallove 

U dzieci bez poznania przyczyny wystąpienia biegunki i wymiotów nie należy w warunkach domowych podawać żadnych płynów i leków dożylnie.

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: