Kroplówka czyli inaczej wlew dożylny wykonywany jest w celu podaży i uzupełnienia płynów, podania leków drogą dożylną, uzupełnienia elektrolitów i witamin, podania leków przeciwbólowych szybko działających.
Czas podawania takiej kroplówki (500 ml) to ok.1,5h.
Kroplówkę w domu pacjenta podłączamy na podstawie zlecenia lekarskiego, chyba że znajdujemy się w sytuacji zagrożenia życia wtedy nie potrzebujemy zlecenia. Takie zlecenie można uzyskać od lekarza rodzinnego lub od lekarza z którym współpracuje.
Jeśli pacjent potrzebuje podłączenia kroplówki w domu wzywa najpierw lekarza, który zbada chorego i na podstawie stanu ogólnego zleci rodzaj i ilość płynów do przetoczenia. Wiele pacjentów dziwi się i denerwuje, że muszą dodatkowo wzywać lekarza, czekać na wizytę, płacić dodatkowe pieniądze ale naszą dewizą jest przede wszystkim bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i nasze własne. Proszę wyobrazić sobie sytuację kiedy podłączamy kroplówkę (nie mamy zlecenia lekarskiego) i nagle dochodzi do zaburzeń rytmu serca, pacjent traci przytomność lub dochodzi do zaburzeń oddychania. Wzywamy karetkę pacjent jedzie do szpitala a rodzina do sądu pozywając nas za podłączenie kroplówki bez zlecenia lekarza. W sytuacji kiedy coś złego się dzieje pacjenci i rodziny szybko zapominają, że przecież sami chcieli się wzmocnić, nawodnić a wtedy my mamy bardzo dużo problemów i nieprzyjemności.
Szanowni pacjenci prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie nas kiedy odmawiamy podania płynów w sytuacji kiedy nie mamy zlecenia lekarza. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce pielęgniarka może samodzielnie bez zlecenia lekarza „podawanie dożylne leków oraz kroplowe przetaczanie dożylne płynów w ramach postępowania w resuscytacji krążeniowo-oddechowej według obowiązujących standardów postępowania w stanach naglących, pod warunkiem odbycia kursu specjalistycznego”. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007r.