Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni |

Rana to przerwanie ciągłości tkanek lub uszkodzenie pod wpływem czynnika uszkadzającego.

Rany możemy podzielić na charakter otworów zewnętrznych:

  •  o brzegach regularnych np. otarcie, gładka, rąbana, cięta i kłuta

  • o brzegach nieregularnych np. kąsana, szarpana, miażdżona, tłuczona, postrzałowa

Rany z którymi ja osobiście najczęściej się spotykam to rany pooperacyjne, rany owrzodzeniowe, odleżyny, oparzenia, rany powstałe w wyniku cukrzycy tzw.stopa cukrzycowa. Każdy rodzaj tych ran wymaga innego postępowania i leczenia. W niektórych przypadkach niezbędna jest pomoc chirurga i ogromne zaangażowanie   rodziny. 

W jakich sytuacjach wezwać pielęgniarkę do domu do pacjenta z raną?

Rana pooperacyjna– pacjent zostaje wypisany ze szpitala ze szwami- pielęgniarka w domu usunie szwy, założy odpowiedni opatrunek i poistruuje o dalszym postępowaniu z raną blizną pooperacyjną.

Rana owrzodzeniowa– zwykle rany owrzodzeniowe powstają na podudziach w wyniku zaburzeń krążenia żylnego lub tętniczego. Większość przypadków moich pacjentów z ranami owrzodzeniowymi wzywa mnie lub lekarza stanowczo za późno. W momencie kiedy mamy w domu osobę starszą poruszającą się niewiele, z nadciśnieniem tętniczym, z otyłością i np dodatkowo przyjmującą sterydy lub leki immunosupresyjne trzeba koniecznie zwracać uwagę na zabarwienie i ocieplenie obu podudzi. Gdy u takiej osoby dojdzie do przerwania ciągłości skóry np. Uderzy się o kant łóżka ze zwykłego siniaka może bardzo szybko dojść do martwicy podskórnej i owrzodzenia. Dlatego tak bardzo ważne jest wezwanie pielęgniarki do domu już w momencie kiedy doszło do urazu a nie czekać aż rana zacznie brzydko wyglądać, pachnieć lub nie będzie chciała się zagoić przez najbliższe pół roku.

Odleżyny– zakładka wcześniej

Oparzenia– najczęstsze oparzenia do jakich dochodzi w domu to oparzenia gorącą wodą. Są to przeważnie oparzenia II i III stopnia. Co robić gdy dojdzie do oprzenia… jeśli mamy możliwość natychmiastowego schłodzenia miejsca oparzenia zróbmy to np.pod bieżącą wodą. Następnie w zależności od tego który stopień oparzenia powstał stosujemy odpowiednie leczenie. Oparzenie od II stopnia czyli powstania pęcherza większego niż 2,5 cm leczymy już profesjonalnie stosując odpowiednie opatrunki i kremy. 

Stopa cukrzycowa- cukrzyca typu II stała się chorobą cywilizacyjną a statystyki zachorowalności na tą podstępną chorobę są przerażające. Zła dieta i mało ruchu prowadzą do drastycznych zmian w naszym metabolizmie powodując powstanie cukrzycy. Jest to choroba która po mału atakuje cały organizm. Jak się ma do ran? Otóż osoby cierpiące na cukrzyce muszą odpowiednio dbać o stopy i powstałe rany na ciele. Najbardziej wrażliwe są stopy gdyż dochodzi w nich do neuropatii czyli zaburzeń czucia powierzchownego. Kiedy powstanie małe odgniecenie albo obcinając paznokieć zatniemy nożyczkami opuszek dochodzi do powstania ranki która w piorunującym tempie powiększa i pogłębia się. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dbanie a tym samym edukacja w kierunku profilaktyki i leczenia stopy cukrzycowej. 

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: