Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni |

Płukanie uszu

Ucha w swój naturalny sposób wydziela woskowinę. Woskowina jest to gęsta wydzielina zwykle koloru żółtego i kwaśnym odczynie (pH na poziomie 5,0-5,7), co sprawia, że skutecznie hamuje rozwój bakterii w przewodzie słuchowym. Gromadzenie się wosku w uszach jest zjawiskiem fizjologicznym i pożądanym ze względu na funkcje, jakie pełni w naszym organizmie. Woskowina uszna ma na celu chronić wnętrze ucha przed uszkodzeniami, przed dostawaniem się zanieczyszczeń do wewnątrz ucha oraz zahamować rozwój bakterii. Ilość wydzielanej woskowiny uwarunkowana jest genetycznie i kontrolowana samoistnie przez organizm, jednak czasami zbyt duża ilość może doprowadzić do zatkania ucha.

O regularnym czyszczeniu uszu powinny pamiętać przede wszystkim osoby które mają wrodzoną tendencję do nadprodukcji woskowiny oraz osoby noszące aparat słuchowy. Ludzie chorujący na wszelkiego rodzaju choroby dermatologiczne jak na przykład atopowe zapalenie skóry również powinny częściej czyścić uszy. Osoby starsze i dzieci oraz fani słuchania muzyki przez słuchawki wewnątrz uszne także są bardziej narażeni na wzmożone wydzielanie woskowiny usznej, a tym samym częstsze jej oczyszczanie.

 

Objawami zatkania ucha przez woskowinę są szumy uszne, piszczenie w uchu czy osłabienie bądź całkowita utrata słuchu.

 

Jeśli dojdzie do zalegania woskowiny usznej jednym z najlepszych sposobów jej usunięcia jest płukanie uszu. Płukanie uszu z zalegającej woskowiny powinna wykonać pielęgniarka lub lekarz. Nie zaleca się samodzielnego płukania uszu w warunkach domowych, gdyż bardzo łatwo może dojść do uszkodzenia ucha oraz w najgorszym przypadku przebicia błony bębenkowej.

 

W celu wykonania zabiegu płukania uszu z woskowiny zależy ją kilka dni wcześniej rozmiękczać preparatem do tego przystosowanym. Polecane są płyny na bazie olejów naturalnych powszechnie dostępnym w aptekach. Po około 4 dniach zakraplania płynu do ucha, może odbyć się wizyta w celu płukania uszu z woskowiny.

 

Do tego zabiegu pielęgniarka bądź lekarz potrzebują strzykawki 20-100 ml oraz letniej przegotowanej wody. Dodatkowo wodę może wzbogacić solą fizjologiczną. Sam zabieg trwa około 15-30 min w zależności od stopnia rozmiękczenia woskowiny usznej. Usunięcie woskowiny jest bezbolesne.

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: