Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni

Czym jest zespół stopy cukrzycowej?

Cukrzyca to choroba polegająca na całkowitym zaniku wytwarzania insuliny przez wyspy Langerhalsa w trzustce (cukrzyca typu I) oraz na niewystarczającej produkcji tego hormonu połączonym z niewydolnym zużytkowaniem przez tkanki (cukrzyca typu II). Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu chorób w tym to zespołu stopy cukrzycowej.  Zespół ten dotyka około 15% wszystkich chorych na cukrzycę. 

Zespół stopy cukrzycowej ma 3 postacie

  • stopa neuropatyczna- to najczęstsza postać stopy cukrzycowej ok.70% przypadków. Przy badaniu fizycznym stwierdza się  ciepłą stopę o różowym zabarwieniu z wyczuwalnym tętnem oraz upośledzeniem czucia głębokiego. Podczas ruchu stopa nie boli, natomiast pojawia się ból w spoczynku. Najczęściej struktura kości jest uszkodzona. Objawia się samoczynnym powstawaniem niebolesnych owrzodzeń.
  • Stopa angiopatyczna (niedokrwienna)- w wyniku miażdżycy dochodzi do zarastania naczyń obwodowych. W wywiadzie od pacjenta uzyskujemy informacje na temat nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, palenie tytoniu oraz chromanie przestankowe. W badaniu fizykalnym stwierdzamy zimna stopę o sinawym zabarwieniu oraz brak wyczuwalnego tętna na tętnicy grzbietowej stopy w skrajnych przypadkach stwierdza się martwicze zmiany skórne. Czucie głębokie jest zachowane. Bolesność nogi pojawia się w ruchu ale nasila podczas spoczynku. Struktura kości jest prawidłowa.
  • Stopa neuropatyczno-angipatyczna – postać mieszana, najgorsza w rokowaniu i leczeniu.
OBJAWYSTOPA NEUROPATYCZNASTOPA ANGIOPATYCZNA
Temperaturasucha, ciepłaZimna
TętnoWyczuwalnebrak
CzuciebrakZaburzone
Zabarwienie skóryZaczerwienienieBladość, zasinienie
Deformacje kostneObecneBrak
OwrzodzenianiebolesneBolesne
Wygląd owrzodzeniaRegularny brzegNieregularne brzegi
Umiejscowienie owrzodzeniaBrzeg stopy lub podeszwaCzęsto na palcach

LECZENIE

Zespół stopy cukrzycowej leczymy początkowo od regulacji poziomu insuliny we krwi. Jeśli pacjent tego wymaga przechodzimy z tabletek na insulinę podawaną drogą podskórną. W momencie kiedy pojawi się choćby mała ranka należy niezwłocznie wezwać pielęgniarkę do domu a celu oceny rany oraz dalszego postępowania. Zaleca się już we wczesnym etapie (odgniecenie, zaczerwienienie) stosowanie odpowiednich opatrunków zabezpieczająco- leczniczych.  W zespole stopy cukrzycowej konieczne jest odciążenie stopy polegające na trzymaniu nogi na szynie Browna oraz noszeniu odpowiedniego obuwia.

Osoba chorująca na cukrzycę nie powinna samodzielnie wykonywać pedicuru a oddać się w ręce profesjonalnego podologa który odpowiednio dobierze narzędzia i metody pielęgnacyjne. 

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: