Kontakt: 665 248 128
E-mail: kontakt@pielegniarkadodomu.pl

Czynne 24h/7dni |

SKUTECZNE METODY OCZYSZCZANIA JELIT.

Lewatywa to podanie dojelitowe około 2 litrów płynu w temperaturze 36-38 st C. przez odbyt. Płynem tym może być woda przegotowana, woda destylowana, sól fizjologiczna. Do “czystej” wody można dodać kilkanaście kropli oleju rycynowego, łyżkę soli, sok z cytryny lub oliwę w celu dodatkowego pobudzenia jelit i wzmocnienia perystaltyki.

W JAKIM CELU WYKONUJEMY LEWATYWĘ?

Wskazania do wykonania lewatywy to problemy jelitowe takie jak zaparcia i skurcze, brak stolca powyżej 7 dni, przygotowanie do zabiegu kolonoskopii (wymóg w niektórych przychodniach), czasami przed porodem lub zabiegiem operacyjnym na jamie brzusznej, przed seksem analnym.

ZESTAW DO LEWATYWY.

Taki gotowy zestaw z drenem oraz workiem możemy kupić w aptece lub internecie.

SPOSÓB WYKONANIA LEWATYWY

  1. Napełniamy worek przygotowaną wodą.
  2. Zawieszamy worek na stojaku, wieszaku na wysokość około 1-1,5 metra tak aby było nam wygodnie sięgnąć. Wysokość ma duże znaczenie gdyż jak powiesimy niżej będzie zbyt małe ciśnienie wody i nie będzie leciała z odpowiednia prędkością, natomiast zbyt wysoko może powodować zbyt dużą prędkość i doprowadzić do uszkodzenia jelita grubego. Wypełniamy dren płynem.
  3. Lewatywę najlepiej wykonać w łazience zabezpieczając miejsce na którym się położymy np.podkładem jednorazowym.
  4. Kładziemy się na lewym boku, podginamy nogi pod brodę, pośladki wypinamy. 
  5. Końcówkę drenu smarujemy wazeliną lub czymś tłustym (zmniejsza tarcie i ryzyko uszkodzenia odbytu, a także niweluje ból przy wprowadzaniu drenu) i wprowadzamy do odbytu na głębokość 8-10 cm.
  6. Zaczynamy powolny wlew płynu odkręcając kranik lub uwalniając zacisk. Jeśli czujemy zbyt duże parcie można czynność tą na chwile przerwać, nie usuwając drenu z odbytu jedynie przeczekać chwilkę.
  7. Po wpuszczeniu całego płynu usuwamy dren z odbytu delikatnie go wysuwając i układamy się na prawym boku na około 10 min. 
  8. Po tym czasie powinno nastąpić obfite wypróżnienie. 

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA LEWATYWY

  1. Uchyłki jelita grubego
  2. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  3. Choroba Leśniowskiego-Crohna
  4. Niewydolność układu krążenia
  5. Operacja na jamie brzusznej przebyta nie krócej niz 6 tygodni wcześniej.

CZY BOLI?

Zwykle wykonanie lewatywy jest bezbolesne. Jest to zabieg krępujący (jeśli wykonuje go druga osoba) i powodujący dyskomfort dlatego ważne jest aby zachować i poszanować intymność pacjenta. Jedyne dolegliwości bólowe jakie może odczuwać pacjent występują wtedy kiedy są guzki krwawnicze (hemoroidy) w okolicy odbytu. Należy użyć wtedy większej ilości wazeliny lub użyć maści znieczulającej np. Lignocainy w żelu.

JAK CZĘSTO MOŻNA ROBIĆ LEWATYWĘ?

Lewatywę należy wykonywać według wskazań medycznych. Jeśli oczyszczamy jelito przed seksem analnym nie należy powtarzać wlewu częściej niż 2x w tygodniu gdyż może dojść do odwodnienia organizmu lub uszkodzenia motoryki jelita grubego.

Porozmawiajmy!

Witam, jestem empatyczną i sympatyczną pielęgniarką. Realizuję wizyty domowe na terenie Warszawy i okolic. Opatrunki, pobranie krwi do badań, leczenie trudnych ran, opieka nad seniorami. Zapraszam do kontaktu. Pielęgniarka Beata

Zadzwoń

665 248 128

lub napisz: